Hirurško uklanjanje ožiljka je najjednostavnija metoda za hirurga. Ipak kod manjih ožiljaka na licu,šakama i dekolteu uvek treba početi sa PRP, intralezionom terapijom ili laserom. Ako nema nikakvog efekta – ožiljak treba hirurški ukloniti. Široki, mekani i beli ožiljci koji su zaostali posle neke veće operacije na grudnom košu ili trbuhu – ne mogu se lečiti pomenutim metodama i treba ih hirurški ukloniti. Kod tih ožiljaka osim toga što je koža rastegnuta kao istrošen lastiš, postoji razmicanje i dubljih struktura zbog čega je taj deo tela deformisan i kao “presečen”.Takav ožiljak treba ukloniti a dublje strukture približiti i rekonstruisati kako bi koža posle operacije bila ravna a ožiljak kao vlas kose. U zavisnosti od veličine ožiljka, primenjuje se opšta ili lokalna anestezija.
Primeri uklanjanje keloidnih ožiljaka
Ekspander je silikonski balon koji se u “izduvanom stanju” ubaci ispod kože. Svakih 4-5 dana se kroz specijalni sistem u balon ubacuje fiziološki rastvor i nakon mesec dana, efektom rastezanja, dobijamo višak kože iznad balona. Najčešće se ova operacija radi u uslovima opšte anestezije i služi da se nadomesti veći nedostatak kože koju je nastao zbog neke povrede, nakon uklanjanja džinovskog mladeža ili nakon uklanjanja velikog ožiljka.
“Z” plastika To je operativna metoda koja može da se koristi bilo gde na telu kad postoji ožiljak koji je napravio skraćenje kože, bridu koja nam ne dozvoljava da ispravimo ruku, savijemo prste ili zategnemo koleno. Takvi ožiljci najčešće nastaju posle opekotina. Operacija može da se uradi i u uslovoma lokalne anestezije.